יום כדור הארץ בדימונה

עמותת ´נגב בר-קיימא´ חברה לעיריית דימונה בארגון הפעילות ביום כדור הארץ. התוצאה:
דימונה דורגה שלישית (ביחד עם תל-אביב) בהשתתפות תושבים פעילה ביום כדור הארץ.
עמותת ´נגב בר-קיימא´ חברה לעיריית דימונה בארגון הפעילות ביום כדור הארץ. התוצאה:
דימונה דורגה שלישית (ביחד עם תל-אביב) בהשתתפות תושבים פעילה ביום כדור הארץ.
השתתפות מרשימה נרשמה לתושבי דימונה במהלך פעילות מיוחדת ליום כדור הארץ, אשר צוין ביום ה´ 23.4.09 על ידי מספר ערים בישראל. בזאת הוכיחו שוב תושבי דימונה כי נושא איכות הסביבה קרוב לליבם.

אולם ההשתתפות באירוע יום כדור הארץ הינה רק "קצה הקרחון" בפעילות מקיפה בנושא זה בדימונה, אותה מובילה עמותת ´נגב בר-קיימא´ בשיתוף פעולה עם עיריית דימונה משנת 2006. יום כדור הארץ נקבע למעשה כאירוע שיא של התכנית החינוכית במערכת החינוך. מערכת החינוך בדימונה הכריזה על שנה ירוקה במוסדותיה, ובעקבות החלטה זו נבנתה תכנית בנושא איכות הסביבה לכלל התלמידים בעיר. את התכנית החינוכית יזם והוביל ראש מנהל אגף חינוך ורווחה בעירייה משה נחום, וערכו אתי בן שימול מעמותת ´נגב בר-קיימא´ ואתי יצחק, מנהלת אשכול הפיס.

במהלך השבוע שעבר התגייסו עירית דימונה, אשכול הפיס ועמותת ´נגב בר-קיימא´ כדי ולגייס כמה שיותר תושבים שייטלו חלק בפרויקט, ובמיוחד ב-"שעת כדור הארץ" המצוינת על ידי כיבוי האורות הביתיים למשך שעה תמימה. העמותה ודובר העירייה, אבי בן-זיקרי, פנו לכל המוסדות הציבוריים בעיר, כולל בנקים, בתי עסק וכדומה, ונענו בהיענות מרשימה. כמו כן חולק מכתב לכל התלמידים במערכת החינוך, מהגנים ועד לתיכונים, ובו פנייה אישית לכבות את האור בבתים הפרטיים. המכתב נחתם על ידי ראש העיר, ממלא מקומו וראש מינהל חינוך ורווחה.

בלט בפעילותו בית הספר זינמן, אשר העמיד דוכני הסברה במרכז העירוני והחתים תושבים על אמנה סביבתית ורתם אותם להשתתף. רן רייז, רכז הנוער במתנ"ס העירוני, סייע בגיוס בני נוער ובהפקת האירוע המרכזי. ´מרכז יעדים´ ערך "שוק קח-תן" בדגש סביבתי אשר בו יכלו התושבים לקחת או לתת בגדים, מוצרי חשמל קטנים, ספרים וצעצועים.

האירוע המרכזי התקיים בערב יום חמישי, באשכול הפיס, כשעה לפני מועד כיבוי האורות. לאירוע, שהיה מיועד לבני הנוער בדימונה, הגיעו מאות תלמידים מהתיכונים השונים ותנועות הנוער.
בלובי אשכול הפיס התקיימה תערוכה בנושא ההתחממות הגלובאלית, השלכותיה ופתרונות רצויים. משה נחום, ראש מנהל אגף חינוך ורווחה בעירייה נשא דברים ודיבר על החשיבות בשמירת הסביבה. הוא גם התנצל בשמם של ראש העיר, מאיר כהן, וסגנו, אלי ברונשטיין, אשר מוביל את העשייה הסביבתית בעיר ועומד בראש וועדת איכות הסביבה. מהשניים נבצר מלהגיע לאירוע בשל נוכחותם בטקס הענקת פרס גלובוס הירוק לעיריית דימונה, שנערך באותה עת בתל-אביב. את האירוע המרכזי באשכול הפיס הנחתה גיל שטרית, תלמידת בי"ס זינמן, והנוכחים נהנו ממופע סטנד-אפ של עדן גוזלן ומהרצאה של גל כהן בנושא ההתחממות הגלובאלית.

לבסוף הגיע הרגע שרבים ציפו לו: שעת כדור הארץ וכיבוי האורות. בשעה 20:30 בדיוק כיבה משה נחום את האורות והתקיימה הופעתו של הזמר אוריה הרוש לאור נרות.

לאחר האירוע יצאו המשתתפים אל החשיכה כאשר פנסים סיניים מלווים אותם בדרכם החוצה.

בארגון הארצי של פעילות יום כדור הארץ נטלו חלק חמש ערים גדולות. דימונה, יחד עם תל-אביב הובילה במקום השלישי באחוזי כיבוי אורות בעיר. תוצאה נאה לכל הדעות, אשר יכולה למלא בגאווה את ליבו של כל תושב בעיר, ולטפח תקווה כי עם מודעות כה בולטת לנושא איכות הסביבה בקרב התושבים – צפוי כאן עתיד מבטיח לסביבת המגורים של כולנו.

גולשים שהתעניינו ביום כדור הארץ בדימונה התעניינו גם ב:

עמותת נגב בר קיימא והחברה להגנת הטבע הוכרו כנציגי אירגון ארצי בוועדות איכות הסביבה ברשויות במחוז דרום.

למידע נוסף
מספרים, עובדות ושאלות.
למידע נוסף
מטרת הפרויקט: מניעת זיהום אקוויפר ההר (מי השתייה של איזור ב"ש) ע"י שפכי חברון הזורמים בערוץ הנחל.
למידע נוסף
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה