"גנים ירוקים" בסיוע קרן שרש

גן סנאי בדימונה בוחר להיות "גן ירוק". הגן הצטרף לתכנית "גן ירוק" שמפעילה עמותת ´נגב בר-קיימא´ בדימונה,
גן סנאי בדימונה בוחר להיות "גן ירוק". הגן הצטרף לתכנית "גן ירוק" שמפעילה עמותת ´נגב בר-קיימא´ בדימונה,
במסגרת פרויקט ´דימונה בת-קיימא´. בפעילות ייחודית שתלו ילדי הגן פקעות פרחים בשטח הגן, והם ימשיכו ויטפחו אותם על בסיס יומי.

במסגרת פעילות עמותת ´נגב בר-קיימא´ בקרב גני הילדים בדימונה, חולקו בתחילת השנה 43 ערכות מטעם העמותה בקרב הגננות בעיר, אשר יסיעו להן להפוך את הגן שעליו הן מופקדות ל-"גן ירוק". בין הראשונים שהרימו את הכפפה היה ´גן סנאי´ שבשכונת נווה-חורש, ביוזמתה של הגננת לאה גבאי. התכנית "גן ירוק" נועדה לערב ילדים בפעילות בנושאים סביבתיים, ועל ידי כך לפתח בהם הערכה עמוקה לסביבה, כחלק ממערכת הערכים שלהם.

בפגישה שהתקיימה בין הגננת לבין רכזת פרויקט ´דימונה בת-קיימא´, של עמותת ´נגב בר-קיימא´, אתי בן שימול, הוחלט על קידום תכנים סביבתיים בגן והפיכתו ל-"גן ירוק". תחילת הפרויקט בגן צויינה ביום פעילות ייחודית. עמותת ´נגב בר-קיימא´ העמידה את הציוד הבסיסי לפעילות זאת: חומרי ואביזרי גינון, ואילו הילדים התבקשו להביא מהבית מיכלי פלסטיק גדולים, כגון בקבוקי שתייה קלה משפחתיים ומיכלים של מרכך כביסה. המיכלים נחתכו וחלקיהם שימשו הן כעציצים והן כמשפכים להשקיית הפרחים החדשים. הילדים בחרו, כל אחד על פי נטיית ליבו, פקעות של פרחים שונים (רקפת, נרקיס, כלנית וכד´), ושתלו אותם בעציצים אישיים. כל ילד יעקוב אחר התפתחות הפרח "שלו", יטפח אותו וישקה אותו על בסיס יומי. בסוף הפעילות התכנסו הילדים, והאזינו לגננת שהקריאה את הסיפור "חנן הגנן" מאת רינת הופר. בפעילות נכחה גב´ תמי אזולאי, רכזת מחלקת הגנים בעיריית דימונה, אשר הביעה את התרשמותה מהפעילות.

הילדים והגננת נהנו מאוד מהפעילות המשותפת ומהעבודה בגינה. בעקבות הצלחת הפרויקט בגן, פנו מספר גננות ומפקחות לעמותת ´נגב בר-קיימא´ וביקשו הדרכה כיצד ליישם את הפרויקט גם בגניהן. רכזת ´דימונה בת-קיימא´, אתי בן-שימול אמרה כי ילדים בשנות חייהם הראשונות נמצאים בשלב המתאים ביותר להערכת יופיו של הטבע ולהקניית תשתית להפיכתם לאזרחים בעלי מודעות ואחריות סביבתית, ולכן יש משמעות רבה להנחלת ערכים אלו כבר בגיל הגן.

מנכל"ית עמותת ´נגב בר-קיימא´, בלהה גבעון, אמרה כי פרויקט ´דימונה בת-קיימא´ פועל בדימונה כבר מזה שלוש שנים, ובכל יום ההתגייסות של תושבי דימונה, בעידודה ובמעורבותה המלאה של העירייה – רק גוברת. "אנו רואים לנגד עינינו מהפכה של ממש בדימונה, בכל הקשור לאיכות הסביבה. התהליך המשמעותי ביותר מתחיל כבר בגיל הצעיר – גיל הגן, ולשמחתנו בדימונה צומח דור צעיר, שבזכות הפעילות המשותפת – יכיר את הנושא היטב ויפעל למען עתיד טוב יותר בתחומים אלה".

גולשים שהתעניינו ב"גנים ירוקים" בסיוע קרן שרש התעניינו גם ב:

מיום הקמתה ערכה וקידמה העמותה עשרות רבות של קורסים, השתלמויות וימי עיון בנושאי איכות הסביבה לתושבים בנגב.
למידע נוסף
מספרים, עובדות ושאלות.
למידע נוסף
עמותת נגב בר קיימא והחברה להגנת הטבע הוכרו כנציגי אירגון ארצי בוועדות איכות הסביבה ברשויות במחוז דרום.

למידע נוסף
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה