הזוכים לשנת 2008-2017

הזוכים לשנת 2017 -תשע"ח


דר' יעקב דפני
ביולוג ימי העוסק שנים רבות בשמירה על הסביבה הימית והחופית באזור אילת. שנים רבות למד וחקר את החי והצומח בים סוף, בתחילה מטעם החברה להגנת הטבע ולאחר מכן הדריך ולימד במכון האוניברסיטאי וניהל את החטיבה האקדמאית של מכללת אילת. דר' דפני לקח חלק פעיל במאבקים לשמירה על מפרץ אילת.
דר' דפני פרסם ספרים רבים להכרת החי והצומח בים, ואף הקים אתר אינטרנט שבו הוא מציג את העושר התת־ימי של מפרץ אילת. בשנים האחרונות פועל דר' דפני במרץ רב לשימור השמורה הצפונית ולשימור שמורת האלמוגים בחוף אום רשרש ופועל להכרזת האזור כחוף אקולוגי.

דר' מטי צרפתי – הרכבי , ראשת המועצה האזורית יואב:
בוגרת הפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית בגנטיקה של הצומח, עסקה שנים רבות כחוקרת בהשבחת ירקות. משנת 2011 מכהנת כראש המועצה המקומית יואב.
דר' צרפתי – הרכבי ממלאת שורה של תפקידים ארציים ומחוזיים בנושאי סביבה ומשמשת כנציגת מרכז המועצות האזוריות לוועדת "אדם וביוספרה ישראלית" בארגון יונסקוUNESCO ונציגת מרכז השלטון המקומי בארגון האירופי CEMR שהנו מרכז השלטון המקומי האירופי.
חזונה של המועצה האזורית יואב בהנהגתה של דר' מטי צרפתי-הרכבי, הוא ישובים המקיימים חיי קהילה איכותיים תוך שמירה על צביונם הכפרי, חוסנם הקהלתי וחיזוק המנהיגות המקומית, טיפוח המרחבים הפתוחים וערכי הנוף, הטבע והמורשת הייחודיים לאזור. כמו גם מצויינות בחינוך ואחריות התושבים ומעורבותם בתחומי הביטחון, האקולוגיה, איכות הסביבה והחיים.
דר' מטי צרפתי-הרכבי מהווה דוגמא ומופת לשילוב אורח חיים סביבתי עם הפנמת ערכי הקיימות. בכל תחומי החיים.

בית ספר אל מוסתקבל, מועצה אזורית נווה מדבר:
בית הספר בהנהלתו של מר כמאל הדובה, לקח אחריות על סביבותיו והפך אתר פסולת לבוסתן לימודי
המשמש אמצעי להטמעת ערכי הסביבה ומהווה דוגמא לפעילות תורמת עבור היישוב כולו.
על ידי נטילת אחריות הוכיח בית הספר כי ניתן לשנות מציאות ולהפכה למציאות חיובית התורמת לקשר בין התלמידים לסביבתם ומפתחת את המודעות לזכויות האזרח ולמניעת סיכונים סביבתיים ובריאותיים.

תכנית שבילים – במכללה האקדמית ע"ש קיי, בשיתוף המכון לחינוך דמוקרטי:
תוכנית "שבילים" הנה תכנית אקדמית של מכללת קיי המעניקה תואר ראשון לבוגריה.
התכנית פועלת במגוון שיתופי פעולה עם המכון לחינוך דמוקרטי. התכנית מחברת בין תחומי הסביבה והחינוך, על-ידי הכשרת מורים, אנשי חינוך וחברה, להתמודדות עם סוגיות סביבתיות, חברתיות וחינוכיות, מאפשרת לבוגרים לסיים תואר ראשון בחינוך סביבתי-חברתי ופועלת מזה שש שנים במסגרת המכללה האקדמית ע"ש קיי.
תכנית זו פורצת דרך בהכשרת אנשי חינוך וחברה בתחום הסביבה והקיימות וכן בפיתוח מנהיגות בחברה הערבית.

מרכז אדוות, קיבוץ צאלים:
המרכז מאפשר לילדים ובני נוער להתחבר אל הסביבה והטבע ולמצוא את מקומם על ידי התמודדות עם פעילות סביבתית תוך מענה משלים ולא פורמלי למערכת החינוך, הבניית קשרים חברתיים והעצמה אישית. הפעילות מהוה דוגמא לחיבור בין קבוצות ילדים ונוער סביב נושא משותף.

הזוכים באות הנגב בשנת 2016 תשע"ז

ניסים קריספיל-אות מפעל חיים על-שם יהודה ארד:
קריספיל נולד ב-1947 בעיירה מוגדור שבמרוקו. עלה לישראל ב-1954. ילדותו עברה עליו במגדל העמק. למד בבית הספר הממ"ד האר"י ובבית הספר החקלאי "כפר הנוער הדתי" בכפר חסידים. שירת בחטיבת גולני ובחיל הקשר (1967 - 1970) וסיים את שירותו הצבאי במילואים בדרגת סרן. ב־1971 ייסד עם קבוצת חברים את מושב חמרה שבבקעת הירדן.
קריספיל לימד במסגרות לא פורמליות בקיבוץ נאות מרדכי ובקיבוץ משגב עם. בין השנים 1977 ל־1988 שימש כמדריך בבית ספר שדה הר גילה של החברה להגנת הטבע. במהלך עבודתו בחברה להגנת הטבע ערך מחקר מקיף אודות צמחי הרפואה והתועלת של ארץ ישראל. פרי מחקרו ראה אור באנציקלופדיה ילקוט הצמחים.
עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה, עקר עם משפחתו לערד. ערד שימשה כבסיס לסקר שערך בקרב הבדואים של הנגב בשיתוף עם המחלקה לצמחי רפואה במכון וולקני, אודות צמחיית הבר של ארץ ישראל כמקור לתרופות. בשנים 1994 עד 2002 ערך מחקר שדה מקיף במרוקו אודות פריסת היישובים היהודיים.
קריספיל מתגורר כיום במושב תירוש שבחבל עדולם, בו ייסד "מרכז מורשת" המנציח את עלייתם, קליטתם ופועלם של עולים מהרי האטלס שבמרוקו.
קריספיל כתב ספרים ומאמרים רבים בחקר ארץ ישראל.

יוזמת אנרגיה טובה:
יוזמת האנרגיה הטובה (ע"ר) היא מיזם חברתי לשינוי אקלים הפועל משנת 2006. היוזמה מפתחת פרויקטים ייחודיים וחדשניים ליישום טכנולוגיות וביצועים סביבתיים תוך השגת רווח חברתי.
"חראם על הזבל": הפרדת עודפי מזון מפרויקט ההזנה הלאומי בבתי ספר בדרום
פרויקט "חראם על הזבל" עוסק בחינוך וביישום של הפרדת עודפי מזון ממפעל ההזנה הלאומי בבתי ספר יסודיים בדרום, ובשימוש בזבל האורגני להזנת חיות משק ומחמד, וליצור קומפוסט.
בתרבות הערבית מושרש עקרון ה"חראם" שמכוון למניעת בזבוז מיותר. עבור בדווים קשישים משולה השלכת עודפי לחם לפגיעה באדמה ובאלהים. גם בתרבות העברית שמור מקום נכבד ל"בל תשחית".
מפעל ההזנה הלאומי מספק ארוחות מסובסדות לתלמידי בתי הספר היסודיים במסגרת הארכת יום הלימודים בפריפריה. עודפי המזון נזרקים יום-יום בצוותא עם המגש האישי – לפח הפסולת המעורבת בדרכם למטמנה.
פרויקט "חראם על הזבל" מפעיל מערך להפרדת עודפי המזון ב-750 כיתות לימוד בבתי הספר היסודיים בדרום. בכל כיתה מוצב פח יעודי לקליטת העודפים, והילדים לומדים מדוע נכון להפריד פסולת אורגנית ומה ניתן לעשות בה. בבתי הספר היסודיים בעיירות הבדוויות מופעל תורן יומי הלוקח את הפח המלא להזנת חיות משק ומחמד בחצר הבית, ובבתי הספר היסודיים במגזר היהודי מטופלים עודפי המזון באמצעות קומפוסטציה בחצר בית הספר. כל כיתה מפרידה בממוצע 3.5 ק"ג זבל אורגני ביום, והפרויקט כולו מונע שינוע והטמנה של כ-2.5 טון ביום המוחזרים כמזון למעגל החיים.

אנדרי אוזון יו"ר המועצה התעשייתית נאות חובב:
תושב באר שבע, מהנדס תעשייה וניהול תואר ראשון במדעים (B SC)אוניברסיטת בן גוריון בנגב ובעל ניסיון עשיר בתחומי החינוך והתעשייה בנגב שנים רבות שימש בתפקדי מפתח ציבורים בעיר, משנת 2010 משמש כראש המועצה המקומית תעשייתית נאות חובב.
פעילות להפיכת "רמת חובב, שהיוותה מפגע סביבתי ל"נאות חובב" הפארק האקו תעשייתי הראשון בישראל על ידי יישום תוכנית אסטרטגית סדורה ואימוץ עקרונות מפארקים נוספים דומים בעולם, חיזוק היחידה הסביבתית ופעילות נמרצת לאכיפה סביבתית מול המפעלים יחד עם שיח מתמשך ופתוח עם היישובים והקהילות הסובבות את הפארק התעשייה, מהווים דוגמה לאזורי תעשייה בארץ ובעולם.
בתקופת כהונתו קידם מר אוזן פרויקטים לטובת שיפור הנושא הסביבתי,שדרוג התשתיות לטובת כל תושבי הנגב, קליטת מפעלים חדשים וחיזוק הקשר עם הקהילה.

היחידה לאיכות הסביבה אילת-חבלת איילות:
ייחודית בפעילותה המגוונת לקידום נושאים סביבתיים בתחום הקיימות והשמירה על הסביבה, יצירת מודעות סביבתית בקרב מערכת החינוך והקהילה, תוך עידוד לאזרחות פעילה בקהילה.
פעילות היחידה לאיכות הסביבה יוצאת דופן בהיקפה הכוללת תחומי עשייה מגוונים כגון התייעלות אנרגטית ניהול פסולת הפרדת פסולת והסברה, הקמת מתקן לטיפול קצה, שמירה על הים וחופיו, יצירת מרחבי למידה, התייעלות אנרגטית ושמירת הטבע העירוני והעופות הנודדים.

בי"ס תיכון מקיף א' הגב' עדנה בן יצחק מונסליזה:
בי"ס תיכון מקיף א' מתאפיין בפעילות חינוכית מתמשכת ומגונת בנושאי הסביבה שהבולטת בהם היא "הכיתה הירוקה" פרויקט אשר חינך דורות של תלמידים לאהבת הסביבה ולקיימות על הפעילות המגוונת והרחבה אותה מקיימת דר' עדנה בן יצחק מונסליזה.
מלבד זאת פועל בי"ס כאחד מבתי הספר הראשונים בבאר שבע כבית ספר ירוק וירוק מתמיד, מחדש את המתחם הירוק בחצר ביה"ס כמקום מחקר ולימוד אקולוגי. ב"ס תיכון מקיף א' משתתף בתחרויות של עבודות מחקר ופרויקטים בארץ ובעולם ואף זכה לפרסים הצטיינות תלמידיו בתחום זה.

עין נטפים- תאגיד המים והביוב אילת:
בקרת מערכות ביוב אלחוטית למניעת הצפות ביוב, בעיקר באזורי התיירות וכן פעילות אכיפה למניעת שפכי שמנים מבתי המלון והמוסכים בעיר אילת שדרוג תשתיות לקליטת שפכי נמל אילת, החוף הדרומי ושכונת שחמון 6 פעילות חינוכית לילדי בתי הספר.

עמותת נחל שיקמה-בשור:
פעילות מיוחדת לשמירת הטבע המשלבת כלכלה מקיימת על ידי חשיפת אזור הנגב המערבי למאות אלפי מבקרים מכל רחבי הארץ הפוקדים את אתרי הטבע והנוף אשר בתוך פרק זמן של שנים מעטות הפכה את המושג "דרום אדום" למוכר וידוע לכל.
פסטיבל דרום אדום הפך לסמל על הגנת הסביבה במרחב הביוספרי בנגב המערבי.
המאפיין את פעילות העמותה הנה סדרת אירועים המתקיימים בעת פריחת הכלניות כחודש ימים מסוף ינואר עד סוף פברואר. המסרים העיקריים הם צמצום טביעת הרגל האקולוגית שמירת הטבע והקיימות המהווים מינוף לעסקים הקטהים בנגב, תוך שמירה על העקרונות הכלכלה המקומית המקיימת.

פירוט הזוכים לשנת 2014 - תשע"ד

אמנון גרינברג- אות מפעל חיים ע"ש יהודה ארד:
על שיזם והוביל, יחד עם צוות מו"פ ערבה דרומית, פרויקט ייחודי של שיתוף פעולה עם ירדן לפיתוח הכפרים בערבה הירדנית ותרם רבות לענף התמרים. אמנון, חבר קיבוץ יטבתה שניהל את מו"פ הערבה הדרומית בשני העשורים האחרונים, הקפיד בכל תפקידיו על השמירה על הסביבה, כולל קידום מחקרים להפחתת שימוש בחומרי הדברה ומעורבות בפעילות לשמירה על ערכי הטבע, ובמיוחד לשמירה על הדיונות באזור יוטבתה.

פרויקט "אמץ שיטה", מועצה אזורית ערבה תיכונה:
על פרויקט שיקום ייחודי להשבת עצי השיטה ולהחזרתם לטבע. הפרויקט מבוצע בשיתוף תושבי הערבה, שלהם קשר עמוק לסביבתם ובמיוחד לעצי השיטה, המהווים את הבסיס למערכת האקולוגית המיוחדת של האזור. הפרויקט מתקיים בשיתוף עם מחוז דרום בקרן הקיימת לישראל, רשות ניקוז ים המלח והערבה ומרכז מדע ים המלח והערבה.
מועצה אזורית אל קאסום:
על שבמהלך השנתיים בלבד שבהם היא קיימת ומספקת שירותים לשבעה יישובים מוכרים ולתושבי הפזורה במגזר הבדואי, הפכה את יישובי המועצה ליישובים שבהם מוסדר הטיפול בפסולת מוצקה בעזרת מערך איסוף מסודר המפנה מתוך פחים מוטמנים ומתוך מיכלי איסוף ביתיים ומוסדיים, תוך הפרדת פסולת והקמת מתקן ניסיוני להפקת גז מפסולת ביתית.

בית ספר אבו ערער א', ערערה:
על העשייה החינוכית המיוחדת המתקיימת בבית הספר ועל שחרט על דגלו את נושא הסביבה ומטמיע אותו בעשייה היום-יומית ובהקניית ערכי הסביבה בתכנית הלימודים.

עמותת "שבועת האדמה":
על פועלה לקידום החקלאות העירונית ולפיתוח כלכלי מקיים בשכונה ג' בבאר-שבע. על ששיקמה, בעזרת מתנדבים, שטח של 7 דונם שהיה לאורך שנים אתר פסולת פיראטי, ועתה מגדלים בו תושבי המקום ירקות אורגניים, המיועדים בחלקם לתצרוכת אישית ובחלקם למכירה במחירים נמוכים לתושבי העיר. על שהיא מקיימת אירועים שכונתיים, החושפים את תושבי השכונה למודעות למזון בריא ולמרחב ציבורי.

מתנ"ס אילת, קבוצת "גננים בקהילה":
על פועלה בנושאי קיימות וגינון קהילתי ובחינוך הדור הבא. הקבוצה, המתמחה בגינון קהילתי, החלה את דרכה במתנ"ס לפני כחמש שנים כחוג שבועי לגמלאים בנושאי סביבה, קיימות וגינון. כיום מסייעים חברי החוג, שמספרם כ-50, להקים ולפתח גינות לימודיות וקהילתיות בגני ילדים ובשכונה שבה ממוקם המתנ"ס.

פירוט הזוכים לשנת 2013- תשע"ג

מועצה אזורית רמת נגב:
על הובלת שינוי תוך מהלך רשותי נרחב וכולל בכל יישובי המועצה האזורית בפרויקט "מזון מקיים". על הקניית הרגלי תזונה נכונה ובריאה המתבססת על המשאבים המצויים בסביבה הקרובה, במטרה לצמצם את הפליטות הנובעות משינוע מזון.

מינהלת פארק שיקמה:
על תכלול מיזם המאגד רשויות מקומיות ומועצות אזוריות, רשויות וארגונים למטרת שימור שטח פתוח נרחב בעל ערכיות סביבתית רבה, המנוהל לראשונה בישראל כמרחב פתוח איכותי לטובת הציבור.

המרכז לחינוך טכנולוגי עמל-רעות, מחנה נתן:
– על עשייה חינוכית מיוחדת בקרב נוער מהמגזר הבדואי, הרוכש מקצועות טכנולוגיים יחד עם הטמעת נושא הקיימות, הן בתכנית הלימודים והן בשגרת היום של בית הספר. על מעורבות סביבתית ופעילות משותפת עם הבסיס הצבאי.

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה:
– על קידום איכות הסביבה כיעד וכחלק בלתי נפרד מהפעילות השוטפת של המרכז, באמצעות עמידה בתקני הניהול הסביבתי, הקצאת משאבים ליישום מטרות סביבתיות, מחויבות לשיפור איכות החיים, איכות הסביבה ואיכות ובריאות הקהילה.

עמותת "הנני", חוות אתכלית:
– על פעילות למען יצירת חיבור אל הטבע והאדמה בעזרת אמצעים טבעיים, ועל כך שהחווה מאפשרת לבאים בשעריה חוויה בלתי נשכחת של תרבות אתיופית אותנטית.

ירמי בכרף
על פעילותו הבלתי נלאית כמתנדב למען הסביבה במשך שנים. על הצטרפותו לכל אירוע סביבתי ולכל מבצע ניקיון חופים. על פעילותו בתחום ההסברה בנושא החשיבות בשמירה על הסביבה וניקיונה, והכול תוך מתן דוגמה אישית.

ברוריה גל:
אות מפעל חיים על על שם יהודה ארד, על פועלה בהנחת היסודות לצפרות ולטיבוע הציפורים בארץ, בחינוך ובהדרכת דורות של צפרים ועל הקמת ספרייה לקולות ציפורים עבור עיוורים. על השתתפותה רבת-השנים בפעילויות לשמירת הטבע ובמאבקים אשר קידמו את שמירת החי והצומח בישראל.

פירוט הזוכים לשנת 2012 תשע"ב

עיריית באר-שבע:
על הובלת שינוי בקידום איכות הסביבה והקיימות בכל תחומי החיים בעיר ועל התקדמות שהושגה במהלך השנים האחרונות, הניתנת למדידה וניכרת ברחבי העיר.

בית ספר אל סנאבל, אבו כף:
על עשייה סביבתית בלתי מתפשרת, על הקניית ערכי הסביבה בתנאים כמעט בלתי אפשריים שבהם נתון היישוב. בית הספר הפך למקום המדגיש את יחסם של התלמידים לסביבה, הן במעורבות הקהילתית של תלמידי בית הספר ביישוב והן בהתנהלות בית הספר, ושילב את הנושא הסביבתי בתכניות הלימודים.

שומרי המפרץ:
על הפעילות ההתנדבותית הייחודית של בני הנוער במפרץ אילת.

מיכל פל:
על עשייה ייחודית ומקורית לקידום התודעה הסביבתית. על עבודות המהוות דוגמה לאמנות חינוכית, דידקטית, המעבירה מסר סביבתית עמוק על-ידי בחירת החומרים שבהם נעשה שימוש ועל-ידי המסרים, מיקום היצירות ודרכי הביצוע.

נאות חובב:
אות הערכה על החזון ועל התכנית האסטרטגית, על המאמצים שהושקעו לאורך השנים בכדי להפוך את אזור התעשייה לאקו-פארק תעשייתי ראשון בישראל.

די. אס. איי תעשיות סיליקה:
אות הערכה על הרעיון המקורי ופורץ הדרך של שימוש בחומרי גלם, המהווים מפגע סביבתי, כמשאב בעל תועלת.

בית ספר מרחב:
אות הערכה על הדרך הייחודית להקניית ערכי החינוך הסביבתי, על ביסוס בית הספר כגורם חינוכי ייחודי ושונה במערכת החינוך באזור, על עבודתם המסורה של המנהלת וצוות בית הספר, המחנכים ילדים מכל יישובי הנגב המערבי.

אשר צימבליסטה, "צימבה:
אות מפעל חיים על שם יהודה ארד על פעילותו רבת-השנים כנציג המועצה האזורית אשכול במועצה התעשייתית נאות חובב וכנציג ציבור בדירקטוריון החברה לשירותי איכות הסביבה. על פעילותו, שאותה הקדיש למאבקים במפגעים הסביבתיים בתחומי המועצה התעשייתית. על הובלת המהפך להסדרת הטיפול בשפכים התעשייתיים ועל קידום שינוי המדיניות הלאומית לטיפול באריזות החומרים המסוכנים.

פירוט הזוכים לשנת 2011 -תשע"א


בית ספר אלוופא לילדים אוטיסטים, חורה:
על הדרך המיוחדת של המורים להקנות ערכי סביבה לילדים ולהוריהם. על מסירות ההנהלה וצוות המורים להקניית ערכים והרגלים סביבתיים לילדים. על תרומתו של בית הספר לקהילה ביישוב חורה ועל הקשר המיוחד של הצוות עם הורי התלמידים, הנבנה דרך פעילות משותפת בתחום איכות הסביבה.

הקהילה החינוכית בניצנה והעומד בראשה, דוד פלמ"ח:
על העשייה הסביבתית-חינוכית רבת-השנים ועל תרומתה לאלפי בני נוער, החווים את הקשר עם הסביבה בדרך בלתי אמצעית.

הכיפה האקולוגית, אילת:
ראויה לשבח על העשייה הסביבתית-חינוכית רבת-ההיקף ועל תרומתה למערכת החינוך העירונית בקרב אלפי ילדים ובני נוער באילת.

מינהל המחקר החקלאי, מו"פ ערבה תיכונה:
על חשיבה פורצת דרך ועל השימוש במי תמלחת, המהווים במרבית המקרים מפגע סביבתי ומקורם בהתפלת מים, כמשאב לגידול דגי נוי כענף חקלאי, ועל ייחודיות הפרויקט.

ד"ר בני שלמון:
אות מפעל חיים, על פעילות רבת-שנים ועל תרומתו לנושאי סביבה ולשמירת הטבע כמחנך לאהבת הארץ וכחוקר של החי והצומח בנגב. עבודתו בחברה להגנת הטבע וברשות שמורות הטבע והגנים במשך 42 שנים מהווה דוגמה למאות מדריכים ומדריכות, בני נוער ומטיילים.

פירוט הזוכים לשנת 2010 -התש"ע

בסיס טללים, יחידת נ.מ, חיל האוויר:
על חינוך והטמעת נושא "הגנת הסביבה" בקרב יחידות הנ.מ. בהימצאותם בשטח. על מקוריות מחשבתית המשמשת דוגמה ועל הקמת "קרון הגנת הסביבה", שבו חומר הסברה במולטימדיה המגיע לכלל היחידות הפרוסות במרחב דרום ובארץ. על בקיאות, ידע והסברה הניתנת על-ידי בעלי התפקידים בשטח.

בית ספר תיכון מקיף זינדמן, דימונה:
על הטמעת ערכי ההגנה על הסביבה בחינוך, בקהילה ובעיר, הן בתחום העיוני והן בתחום המעשי, על חינוך דורות של תלמידים המשלבים את לימודיהם עם עקרונות הקיימות בכל תחומי הלמידה וההעשרה תוך התנסות, ביצוע והטמעת הנושא והעברתו אל תלמידי שאר בתי הספר היסודיים בדימונה.

בית ספר יסודי אלפארדוס, רהט:
על פעילות בלתי מתפשרת בתחום איכות הסביבה. בית הספר מהווה דוגמה לטיפוח וניקיון ומקיים פעילות חינוכית המשולבת בתכניות הלימודים, מתוך שימוש מושכל במשאבים, מחזור, פעילות ומעורבות בקהילה, ועל הפצת נושא איכות הסביבה בקרב אוכלוסיות שונות בישוב, קיום פעילויות ניקיון, הסברה ושילוב הורים בשכונת בית הספר.

יוסי גולדשטיין וראובן כהן צדק (קונצי), מפעל מכתשים, באר-שבע:
על פיתוח תהליך להתפלת מי-קולחין תעשייתיים בדרך חדשנית שניצלה טכנולוגיה מתקדמת ביותר בתחום שפכי התעשייה הכימית. התהליך מנפק בסיומו מים מותפלים ברמה הגבוהה מאיכות מי שתייה ובעלות סבירה, המושבים לשימושים פנימיים במפעל, ביניהם השקיית הגינון ומי קירור.

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מר לודוויק אברהם וצוותו:
על פעילות חלוצית לשמירה על הסביבה, הכוללת מחזור פסולת רפואית, נטרולה וגריסתה, מחזור נייר, מחזור פסולת אלקטרונית, חיסכון באנרגיה ובמים, איסוף סוללות ותרופות שפג תוקפן, הסברה, הדרכת עובדים וחינוך. הפעילות, שהחלה כיוזמה אישית והפכה לכלל ארצית, הביאה לתרומה לאיכות הסביבה ולחסכון כספי רב למערכת הבריאות.

יוסי זיו:
אות מפעל חיים על המהפך שחולל בנאות חובב ועל הפיכת הנושא הסביבתי לנושא מוביל. על הרחבת הפעילות המקצועית של היחידה הסביבתית למניעת זיהום אוויר, קרקע ונחלים ועל הדרישה לבקרה מתמשכת וקפדנית. על רכישת אמצעי ניטור שנתוניהם פורסמו בשקיפות מלאה לציבור, מה שסייע ליצור יחסי אמון עם הקהילה הסובבת.

בן דרורי:
ציון לשבח על ליווי וניהול פרויקט שיקום מחצבות במכתש רמון בהיקף של אלפי דונמים, תוך התמודדות עם המערכת האקולוגית המדברית ויצירת תנאים מתאימים לחידוש המערכות הטבעיות ונופו הייחודי של המכתש, שנפגעו כתוצאה מפעילות כרייה וחציבה לאורך השנים. על פיתוח שיטות חדשניות בשיקום נופי באזורים צחיחים, בנחישות ובעבודה שקדנית ופורצת דרך.

משק משפחת עפאים, מושב עידן:
ציון לשבח על פיתוח משק ייחודי, רב-ענפי, המשמש מודל לעקרונות הקיימות עבור מושבי הערבה והארץ. על חסכון באדמות ושימוש באנרגיה סולרית, מחזור המים, חימום ממקור אורגני וצמצום דלדול קרקעות על-ידי ניצול שיטות חקלאות מותאמות למקום ולאקלים.

פירוט הזוכים לשנת 2009 - תשס"ט


כפר הנוער אשל הנשיא:
על הטמעת ערכי ההגנה על הסביבה בחינוך החקלאי והעיוני. כפר הנוער והתיכון החקלאי הראשון בעל תקן ISO 14001, שמחנך דורות של תלמידים המשלבים את לימודיהם עם מחקר חקלאי מתקדם ועם עבודה במשק החקלאי, התנסות המקנה להם ערכי עבודה, אחריות הדדית ושיתוף.

יחידת הנ.מ. 883 של חיל האוויר
על הפיכת "איכות" הסביבה לאורח חיים בבסיס, תוך חשיבה יצירתית ובנייה של אמצעים להגנה מפני זיהום סביבתי, על-ידי שימוש חוזר בחומרים קיימים. על הקמת יחידה העוסקת בניטור, שליטה, בקרה, ופיקוח על רישוי העסקים. על הטמעת נהלים לשעת חירום למניעת דליפת חומרים מסוכנים לסביבה. על תוצאות מוכחות ועל מתן דוגמה ליחידות חיל האוויר וצה"ל.

מדרשת שדה בוקר:
על הנחלת החינוך והמחקר הסביבתיים במגוון פעילויות מרשים, ועל פיתוח חיי קהילה. על העמדת דורות של אנשי סביבה ואנשי ידיעת הארץ. על הנחלת הערכים הסביבתיים בחינוך ועל הקמת בית הספר התיכון הסביבתי הראשון בארץ.

היחידה לאנרגיה מתחדשת, המועצה האזורית חבל אילות:
על הובלה בת שנים של שינוי בצריכת האנרגיה וניצול המשאב הזמין והנקי ביותר – האנרגיה הסולרית. האות הוענק על פריצת הדרך בתחום האנרגיה החלופית על-ידי הקמת המרכז לאנרגיה ויישום הטכנולוגיה הלכה למעשה.

מפעל תרכובות ברום:
על שינוי תפיסתי וארגוני מתקדם בתחום ההגנה על הסביבה. על הצבת ההשקעות באיכות הסביבה בראש סדר היום המפעלי. על ההצלחה בהורדת הפליטות לאוויר ולשפכים באופן משמעותי על-ידי שיפור הטכנולוגיות הסביבתיות, ועל הפתיחות והשקיפות לקהילה, מחזור הפסולת, השימוש החוזר בפסולת, השבת המים לשימוש חוזר, החסכון באנרגיה ועוד.

המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה:
ציון לשבח על יוזמה של קבוצת עובדים שהביאו להפיכתו של בית החולים ל"ירוק". על יוזמות לחסכון באנרגיה בתחום המחשוב, מיון ושימוש בחומרים ממוחזרים, חסכון בחשמל, טיפול תרפי
לנפגעי נפש בגינון בתחומי בית החולים. על הקמת מרכז מחזור לאיסוף ולמיון פסולת, כולל סוללות, נייר, בקבוקים, מכשירי חשמל וכד'. בתקופה זו היה זה בית החולים היחיד בארץ שבו טופלו כל סוגי הפסולת עוקרו, נוטרלו וצומצמו.

המועצה התעשייתית רמת חובב (היום נאות חובב):
ציון לשבח על הישגים מרשימים בהפחתת הזיהום הסביבתי באזור התעשייה נאות חובב. ביחידה עוסקים בניטור, שליטה, בקרה ופיקוח על רישוי העסקים. היחידה מצוידת בטכנולוגיה חדשנית ביותר והפעילות כוללת אירועי חירום ועבודה בשעות בלתי שגרתיות. היחידה מצטיינת בפתיחות ובשקיפות בפני הציבור. צמצום הפליטות מהמפעלים מעיד על עבודה נכונה, יעילה וראויה לשבח.

פירוט הזוכים לשנת 2008 -תשס"ח


עיריית דימונה:
על הובלת שינוי סביבתי של פיתוח מאוזן בניהול העירוני, תוך מזעור הפגיעה במשאבים הטבעיים למען ההווה והדורות הבאים. על הפעילות המגוונת בעיר, שכללה את המערך העירוני בתשתיות, בתכנון, בחינוך, בקהילה ובניהול הסביבתי.

בסיס חיל האוויר בחצרים:
על הנהגת תכנית סביבתית מקיפה, תוך ארגון שטחי הבסיס לטובת טיפוח סביבתי, חסכון ומזעור מפגעים סביבתיים, על קביעת נהלים ויישומם, תוך התנדבות ודוגמה אישית.

בית הספר היסודי רמות, באר-שבע:
על הקניית ערכי שמירת הסביבה לתלמידים ויישום ערכים אלו בביה"ס ובקהילה.

רן פאוקר, "נקודה ירוקה", קיבוץ ניר עוז:
על פעילותו משנת 1962 להפיכת ענף הנוי בקיבוץ לגן אקולוגי ירוק וחסכוני במים, לטובת רווחת תושבי הקיבוץ. הנוי בניר עוז מהווה דוגמה ייחודית פורצת דרך.

זאב מילר, מנהל כפר הנוער אשל הנשיא:
אות כבוד מיוחד על פעילות מקיפה בחינוך ועל העמדת דורות רבים של תלמידים בנושא השמירה על איכות הסביבה.

יהודה ארד 1946-2012
אהבתו לסביבה והכרתו בחשיבות הטיפול במפגעים לסביבה והשמירה על הבטיחות, באו לידי ביטוי שנות חייו המקצועיים שבהם פעל במסגרת תפקידיו במפעלי התעשיה בנגב.
תרומתו לבטיחות ולאקולוגיה מהווה ציון דרך בתעשיה בישראל.


גולשים שהתעניינו בהזוכים לשנת 2008-2017 התעניינו גם ב:

מיום הקמתה ערכה וקידמה העמותה עשרות רבות של קורסים, השתלמויות וימי עיון בנושאי איכות הסביבה לתושבים בנגב.
למידע נוסף
מטרת הפרויקט: מניעת זיהום אקוויפר ההר (מי השתייה של איזור ב"ש) ע"י שפכי חברון הזורמים בערוץ הנחל.
למידע נוסף
מספרים, עובדות ושאלות.
למידע נוסף
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה