גם הירדנים רוצים פורום ציבורי

שמעה של ההצלחה העצומה לה זוכה ההידברות בין התעשייה לקהילה, באמצעות הפורומים לאחריות סביבתית, מיסודה של עמותת ´נגב בר-קיימא´ – הגיע עד לירדן. נציג מפעל ים המלח הירדני APC, התארח בפורום מפעלי ים המלח במטרה ללמוד את הדגם וליישמו

 

                                

גם הירדנים רוצים פורומים לאחריות סביבתית

 

שמעה של ההצלחה העצומה לה זוכה ההידברות בין התעשייה לקהילה, באמצעות הפורומים לאחריות סביבתית, מיסודה של עמותת 'נגב בר-קיימא' – הגיע עד לירדן. נציג מפעל ים המלח הירדני APC, התארח בפורום מפעלי ים המלח במטרה ללמוד את הדגם וליישמו

 

אל הפורום לאחריות סביבתית שליד מפעלי ים המלח, אשר התקיים השבוע במושב נאות הכיכר, הצטרף אורח יוצא דופן. מר סמי עמרנה, מנהל נושא הבטיחות ואיכות הסביבה של APC - "מפעלי ים המלח הירדנים", שבדומה לאלה שלנו עוסקים בכרייה מים המלח, וביצוא מרבית התוצרת. מר עומרנה הגיע על פי בקשתו, על מנת להתנסות בפעילות הפורום, ולראות כיצד ניתן ליישם בקרב הקהילה השוכנת בסביבת המפעל הירדני פורום דומה.

 

הפורומים לאחריות סביבתית, מיסודה של עמותת 'נגב בר-קיימא' פועלים בהצלחה מרובה בנגב זה ארבע שנים. אל התהליך הייחודי מסוגו בעולם הצטרפו כל המפעלים הכימיים הגדולים הפועלים בתחומי המועצה התעשייתית רמת-חובב, וכן גופים ומפעלים נוספים באזור. בין המפעלים שכבר מקיימים פורומים: תעשיות ברום, מפעלי ים המלח, 'מכתשים', 'טבע-טק', 'כימאגיס', החברה לשירותי איכות הסביבה ומשרפת 'אקוסול' ועוד. בקרוב מתעתד לקום פורום במפעל 'אגן' שבאשדוד, וגם המפעלים שבמפרץ חיפה מגלים עניין בהקמת פורומים משלהם. בפורומים, הנפגשים באופן סדיר, יושבים נציגי הקהילה, שנושא איכות הסביבה קרוב לליבם, ומשוחחים עם בכירי המפעל ומנהלו, מתוך אמון ושקיפות מוחלטת, על פעולותיו של המפעל למען איכות הסביבה באזור. שיתוף הפעולה שנוצר עם המפעלים כבר הוליד פעילויות נוספות למען הקהילה, כגון מפעלים "המאמצים" פרויקטים בתחום איכות הסביבה במגזר הבדואי, פעילות של אמנים מקרב הקהילה, מיזמי חינוך, ספורט, תיירות ועוד. בין ההישגים הבולטים של הפורומים: שיתופם כנציגי הקהילה והארגונים הירוקים בהסכם הגישור בנושא הטיפול בשפכים של מפעלי רמת חובב.

 

במהלך מפגש הפורום הציגה מנהלת עמותת 'נגב בר-קיימא', בלהה גבעון בפני האורח סקירה על מהות הפורומים, מטרתם והישגיהם. מר נועם גולדשטיין, מנהל פרויקטים במפעלי ים המלח הציג את המפעל הישראלי, ונציגים בכירים של המפעל הציגו פרויקטים שונים בתחום איכות הסביבה, כמו למשל תחנת ניטור אוויר שהקימו בזכות התעקשותם של חברי הפורום. נציגי תושבי האזור סיפרו על משמעותם של הפורומים עבורם. "לפני שהצטרפתי לפורום היה עבורי קיומו של מפעל ים המלח – בעיקר איום מפחיד. היום אני יודעת איזה מאמצים הוא משקיע בנושא איכות הסביבה, ואני הרבה יותר רגועה", סיפרה אחת המשתתפות, תושבת מושב עין תמר.

 

האורח הירדני, מר סמי עמרנה, אמר כי התרשם מאוד מהפורום, וכי הוא מקווה שבעתיד יקום גם אצלם פורום דומה. "קיימות יכולה להיות רק במקום בו יש הידברות, שקיפות ואמון", אמר מר עמרנה והוסיף: בכל העולם כבר הפנימו כי קהילה לא יכולה להתקיים ללא תעשייה ותעשייה לא יכולה להתקיים ללא הקהילה. רק ההידברות ביניהן תביא לתוצאות מהן ירוויחו שני הצדדים, ובעיקר הסביבה".

 

מנהלת עמותת 'נגב בר-קיימא', בלהה גבעון, אמרה כי הבשורה שיוצאת מהפורומים לאחריות סביבתית מתפשטת בכל העולם, וזאת בשל הצימאון של הציבור לדו-שיח אמיתי, אשר מביא לתוצאות מוכחות בשטח, ולא רק מאבקים צעקניים ועקרים שמניבים רק שנאה וניכור בין הצדדים.

 

 

פרסום ראשון :19/11/2007 15:47:13
עדכון אחרון :25/01/2008 12:45:09
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה