לשינוי להדברות ולשקיפות

לכל החברים והשותפים לדרך, שלום. ראש השנה הוא הזמן לחשבון הנפש ורציתי לשתף אתכם ולו במעט במחשבותיי.

עברנו יחד כברת דרך ארוכה מאז הקמת העמותה, דרך שלוותה בלא מעט קשיים, לעיתים בהשמצות על ידי גורמים שלא הבינו וגם היום חלק מהם אינם מבינים את המהלכים אותם אנו עושים למען השקיפות, ההדברות ושיתוף הפעולה. יש טוענים שחברנו להון, לתעשייה המזהמת, ש"חצינו את הקווים" שאנו "משתפי פעולה" ועוד כהנה וכהנה. אך כל זה לא הרתיע אותנו ולא הסיט אותנו מהמטרה והמטרה היא שינוי, שינוי בחשיבה, שינוי בעשייה ואכן אנו עדים לשינוי וגאוותנו על כך. אין לי כל ספק שללא הסיוע והחיזוק שלכם לא היה ניתן להגיע להישגים אלה.

הקמנו את העמותה יש מאין, במאמצים מרובים ולמרות כל המקטרגים. היום אנו יכולים להיות גאים על פעלנו. העמותה מוכרת, פעילה ומורגשת בכל תחומי העשייה הסביבתית בנגב, מאשדוד עד אילת ואפילו מעבר לירדן.

גאוותנו היא על השינוי שהתחולל בקרב המפעלים שהעזו להיפתח בפני הציבור ותורמים לעשייה בישובים. בשלושים שנות מאבקים לא הצלחנו כפי שהצלחנו בשבע שנות הדברות. המפעלים בהם מתקיימים הפורומים המשותפים לתעשייה ולקהילה, מהווים דוגמא להתנהלות סביבתית נכונה. במפעלים אלה הושקעו מעל מיליארד שקלים בשנים האחרונות בטיפול, בניטור ובהכנסת טכנולוגיות חדשניות.

מלבד תוצאות מוכחות ונתוני פליטות שניתן לבדקם מספרית, הפצת רעיון הפורומים למפרץ חיפה, לאזור התעשייה בתפן, לירדן ולמקומות נוספים, הם ההוכחה כי אכן זו הדרך הנכונה.

העמותה הרחיבה את פעילותה לישובים נוספים בנגב. איכות סביבה היא זכותו של כל תושב באשר הוא. כיום פועלת העמותה בבאר שבע, בדימונה, באופקים, בקריית מלאכי, בקריית גת, ובארבעה ישובים במגזר הבדואי: רהט, חורה, כסייפה, ושגב שלום, בשנה הקרובה תפעל בעוד ארבעה שהם לקייה, ערערה, תל שבע ואום בטין. לכולם מגיעה איכות סביבה נאותה ואנו משתדלים לסייע לשיפור המצב. מדי שנה עולה מספר הישובים המצטרפים למעגל העשייה הסביבתית.

תפקידנו הוא לגרום לרשויות ולגורמים האמונים על הנושא לשנות את התפיסה ולגרום לכך שהם יטפלו בבעיות ויעשו את הנדרש, תפקיד נוסף הוא להגביר את מודעות התושבים לזכויותיהם לאיכות סביבה נאותה ולהפכם לפעילים ומעורבים. וזו גם תקוותי לשנה החדשה: שינוי, מעורבות והדברות אלה יביאו לסביבה איכותית יותר ובריאה יותר ויחד אתכם נוכל להגיע לכך.

מה עשינו השנה ומה מצפה לנו בשנה החדשה? (על קצה המזלג)

א. יישובים מקיימים:

באר שבע - פעילות עם שכונה א' ומקיף ח'. הגברת מודעות למחזור במערכת החינוך בבאר שבע, ב- 22 בתי ספר. הפיכת בי"ס מענית לבי"ס סביבתי. התקיים אירוע להפחתת גזי חממה שכלל מסע אופנים, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ועיריית באר- שבע. בני נוער ילדי עובדי מפעלים צובעים בעיר 120 ארונות סעף בחופשת הקיץ.

דימונה בת קיימא - אשרור איזו 14001- לפיתוח מערכת לניהול סביבתי על ידי מכון התקנים.
בדימונה מיושמת תכנית אב עירונית לטיפול בפסולת שעל פיה מוקם מערך מחזור ברחבי העיר.
מערכת החינוך בעיר, מגני הילדים עד כיתות יב'. לוקחת חלק בתכנית כוללת לאיכות סביבה.
גרעין מקומי המורכב מתושבים בגילאי 18-35 אשר יובילו תהליכים סביבתיים בעיר.

בישובים קריית גת, קריית מלאכי ואופקים הפרויקט להפיכתם לישובים מקיימים החל לפני מספר חודשים בלבד.

קריית גת - פעילות בשכונה ותיקה להגברת המודעות ולטיפוחה בשיתוף "עיר ללא אלימות", גורמי הרשות ואינטל.

קריית מלאכי - פעילות משותפת לעיריית קריית מלאכי נגד הקמת תחנת הכוח בצומת אחים.
גינה קהילתית בשיתוף הקהילה האתיופית.יום עיון להגברת המודעות במערכת החינוך.

אופקים - פעילות במערכת החינוך, פעילות להגברת המודעות- בתכנון קורס עובדים ופעילים.

ב. פורומים סביבתיים:

במסגרת פעילות העמותה בקרב המפעלים ובעיקר המפעלים הכימיים, מקיימת העמותה תהליך של הדברות, שקיפות ואחריות סביבתית של המפעל על הקהילה המושפעת מפעילותו. פעילות זו היא היחידה מסוגה בעולם שבה הקהילה יחד עם התעשייה בונים מערכת אמון הדדית ופועלים בשקיפות תוך שיתוף למען הסביבה. כיום פועלים בנגב תשעה פורומים בשנים עשר מפעלים: תרכובות ברום, מכתשים באר שבע, מכתשים רמת חובב, טבע-טק, החברה לשירותי איכות הסביבה ואקוסול, המועצה התעשייתית רמת-חובב וכימאגיס ברמת חובב. וכן מפעלי ים המלח, גני הדס, פריקלס ורותם אמפרט-מחוץ לרמת חובב.

עד היום התקיימו מעל 500 מפגשי פורומים בהם השתתפו כ-600 תושבים ועוד כ-40 נציגי המפעלים.
בשנת 2010 אף אחד מהמפעלים החברים בפורומים לא חרג מהתנאים הסביבתיים של המשרד להגנת הסביבה ו/או פלט חומרים מעל התקן!

ג. אחריות סביבתית קהילתית במגזר הבדואי:

גם השנה המשכנו בפעילות קהילתית משתפת ביישובים הבדואים, מתוך אמונה והבנה שאיכות הסביבה היא המכנה המשותף האמיתי לקיומנו בנגב. הדגש הוא על פעילות משתפת-תוך העצמה וחשיפה לנושאי הסביבה על ידי דיאלוג, הכשרת תושבים, עובדי רשויות, ילדים ובני נוער. השנה נכפיל יחד עם קרן מתן ובשיתוף כימיקלים ישראל, את פעילותנו ביישובי המגזר הבדואי: לאחר חורה, כסייפה, רהט, ושגב שלום יצטרפו לשינוי גם לקייה, ערוער, תל שבע ושבט אום-בטין.

ד. אשל הנשיא- מרכז פעילות סביבתית:

מזה תשעה חודשים פועל בכפר הנוער, אשל הנשיא, מרכז לסביבה המציע חוויות ייחודיות לילדים, לנוער ולמבוגרים עם מגוון פעילויות טבע וסביבה. למעלה מ- 800 ילדים ובני נוער, נהנו מהפעילות הייחודית. בנוסף, התארחו במרכז מדריכים של החברה להגנת הטבע, נציגי משרד החינוך ועמותות חינוכיות שונות.

ה. פעילות העמותה בירדן:

בחודש מאי ביקרו נציגי הפורום הציבורי לאחריות סביבתית שליד מפעלי ים המלח הישראלי במפעל ים המלח הירדני. לפני כחודשיים סיכמה העמותה יחד עם מפעל ים המלח הירדני על הקמת פורום ציבורי משותף לאוכלוסייה הסובבת ולמפעל, בהנחיית פורום ים המלח הישראלי.

ו. אות הנגב לאיכות הסביבה:

השנה נמשיך במסורת הענקת אות הנגב לאיכות סביבה. האות מוענק על ידי אוניברסיטת בן גוריון והעמותה בגין פעילות סביבתית משמעותית בנגב. בימים אלה אנו מקיימים ישיבות הכנה עם נציגי האוניברסיטה במטרה להחליט על קריטריונים לקבלת הפרס.

פעילויות נוספות:

• העמותה מעורבת בצוות המלווה של קריית ההדרכה (עיר הבה"דים) ודורשת, הקמת פורום ציבורי משותף עם תושבי האזור.

• העמותה משתתפת בועדות איכות הסביבה ברשויות המקומיות בהם" באר שבע, עומר, דימונה, להבים, כסייפה, חורה ורהט.

בהזדמנות זו ברצוני להודות לכל המברכים על זכייתנו בפרס יו"ר הכנסת לאיכות חיים. מדובר בכבוד ובהכרת פועלנו.

בברכת מועדים לשמחה ושנה טובה

שלכם, בלהה גבעון

פרסום ראשון :07/09/2010 15:02:55
עדכון אחרון :07/09/2010 15:12:33
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה