מחצר אחורית לחצר קדמית- האם מעבר צהל לנגב אכן הזדמנות?

מחצר אחורית לחצר קדמית- האם מעבר צהל לנגב אכן הזדמנות? /בלהה גבעון
קרוב לארבע שנים חלפו מאז החלטת ממשלת ישראל מיום ה- 1 לאפריל 2007 על העברת קריית ההדרכה של צה"ל, הקמפוס הטכנולוגי בצמוד לאוניברסיטת בן גוריון, קריית המודיעין באזור עומר ובסיס התובלה של חיל האוויר בנבטים.
הסכום המדובר הוא מעל 20 מיליארד שקל. מעולם לא הושקעו סכומים בסדר גודל שכזה  בפרויקט כלשהו בנגב. השינוי שיחוללו השקעות אלה, יהפכו את הנגב למשהו אחר ואנו חייבים לדאוג לכך ש"הברכה לא תהפוך לקללה", מערכת דרכים, מסילות רכבת, מתקנים ומבנים ומעל לכל, מעורבות אנושית. תקוותם של תושבי הנגב, מרקיעת שחקים, אך יחד עם זאת הם זהירים הפעם בציפיותיהם, כבר ראינו מה חולל מעבר שדות התעופה לנגב אחרי הסכם השלום עם מצרים ב- 1982,  מלבד מספר קבלנים ממרכז הארץ ש"עשו קופה" והלכו, אין כל רמז ל"שינוי" שהובטח. מאות הטייסים וקצינים ואנשי סגל ובני משפחותיהם לא עברו לנגב, ואם עברו, הרי שהדבר לא ניכר כלל.
עתה, בתום העשור הראשון של המאה ה- 21, אנו מצפים שהעברת צהל לנגב אכן תהווה מנוף לחיזוק הישובים הקיימים, בהם תשופר  איכות הסביבה שתביא לשיפור באיכות החיים, איכות החינוך, הבריאות ויגדלו מקורות התעסוקה, אך אין הדבר כך, הרשויות בנגב נאבקות כיום על קיומן, תקציבים שניתנו מקוצצים ונראה שהרשויות לא יוכלו להוות אבן שואבת לאוכלוסייה המיוחלת וכך, גם תכנית זו תמצא את עצמה בפח הזבל ההיסטורי, יחד עם הבטחות השווא שהיו לפניה ויהיו אחריה.
אולם אם בכל זאת תמומש, הקמת התשתיות חייבת להיות הרבה יותר מתחשבת בתנאי הסביבה של האזור ובתושבים, שתשמש דוגמא לשימוש באמצעים טכנולוגיים לשמירה על הסביבה, כמו שימוש באנרגיה חלופית, חסכון באנרגיה, בטיפול ומחזור פסולת, טיהור ,טיפול ושימוש חוזר במים מושבים, בצמצום ההשפעה הסביבתית שיש למאסות בניה אדירות אלה, בהתייחסות לכללי הבנייה הירוקה, שימוש בחומר בנייה ממוחזר, בגינון מותאם לתנאי הסביבה ובעיקר להוות דוגמא לבניית תשתיות מודרנית כמקובל במדינות מפותחות נאורות בהן ניתן גם לפתח וגם לשמור על משאבי הסביבה.
תוספת אוכלוסייה צעירה שלא רק תנוע בכבישים ותוסיף לזיהום האוויר ע"י שימוש בתשתיות ותמשיך להתגורר במרכז הארץ, איננה מקדמת את הנגב, בכך תחזור על עצמה אותה תמונה עגומה שחווינו בעבר.
בלהה גבעון- תושבת הנגב מזה 40 שנה, מנהלת עמותת נגב בר- קיימא, זוכת פרס מפעל חיים על תרומתה להגנה על איכות הסביבה בישראל.
פרסום ראשון :27/12/2009 08:01:55
עדכון אחרון :27/12/2009 08:03:32
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה