רמת חובב – עכשיו אפשר לנשום

החלטת הועדה המחוזית מחוז דרום לאשר את הקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב היא ניצחון אמיתי של תושבי הנגב הנובע ממאבק מתמשך, ממעורבות לאורך שנים, מהתמדה, מדבקות במטרה ומהיכולת של המפעלים לשנות, שינוי אותו חשים תושבי הנגב בשנים האחרונות.
רמת חובב – עכשיו אפשר לנשום/בלהה גבעון
                                         
 
החלטת הועדה המחוזית מחוז דרום לאשר את הקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב היא ניצחון אמיתי של תושבי הנגב הנובע ממאבק מתמשך, ממעורבות לאורך שנים, מהתמדה, מדבקות במטרה ומהיכולת של המפעלים לשנות, שינוי אותו חשים תושבי הנגב בשנים האחרונות.
 
עבורנו, תושבי הנגב הנמצאים כאן חיים כאן ונושמים כאן, המאבק נגד רמת חובב לא התחיל היום, הוא כבר בן 30 שנה והוא למען 400,000 תושבי הנגב, קריית החינוך הצהלית, אינה משנה כהוא זה. אם המקום מתאים לנו, הוא יכול להתאים לכל אחד.
 
בסופו שלדבר, לא עיר הבה"דים היא שגרמה לשיפור המצב, לא אותם גורמים שבאו לספר לנו מתל אביב מה קורה כאן אצלנו, אלא אנחנו, במו ידינו הפכנו את רמת חובב למקום שניתן לחיות לידו ואף להקים את קריית החינוך הגדולה ביותר של צ.ה.ל אשר תביא לפריחת הנגב ואולי סוף סוף גם לשגשוגו ואת כל זאת קבעה הועדה המחוזית בהחלטתה.
 
עשרות שנים של מאבקים ציבוריים הביאו בסופו של דבר גם את המשרד להגנת הסביבה להבין כי יש לשנות את התפיסה ועל כל מפעל לטפל בשפכיו.                                
הדבר חולל שינוי מהפכני ומאז שנת 2003, השקיעו המפעלים יותר מ- 1/4 מיליארד דולר בטכנולוגיות מהמתקדמות ביותר בעולם, בנוסף לכך, ממשלת ישראל העמידה לרשות החברה לשירותי איכות הסביבה מעל 250 מליון שקל לשיקום האתר שהיה מכונה "האתר הארצי לפסולת רעילה" והיחידה הסביבתית של המועצה התעשייתית ברמת חובב, מהווה גורם אכיפה על פי חוק, מצוידת בציוד המעבדתי והניטור המתקדם ביותר בארץ, כאשר כל אחד מאזרחי ישראל באשר הוא, יכול לראות בזמן אמת  את מצב איכות הסביבה ברמת חובב ובישובים מסביב, 24 שעות ביממה דרך אתר האינטרנט של המועצה, כבר שלוש וחצי שנים, דבר שאינו קיים באף מקום בארץ.
 
מעבר לכל אלה, מזה שבע שנים, מתקיימים ברמת חובב פורומים ציבוריים יחד עם המפעלים הגדולים שהם: תרכובות ברום, מכתשים, טבע טק, המועצה התעשייתית, כימאגיס והחברה לשירותי איכות הסביבה ואקוסול אליהם מוזמנים כל תושבי הנגב. בפורומים נפגשים התושבים עם הנהלת המפעל פעם בחודשיים, במפגשים אלה, מקבלים התושבים דווח שוטף על המתרחש במפעל בתחום איכות הסביבה בשקיפות מלאה, שואלים שאלות נוקבות ומקבלים תשובות, המפעלים מדווחים על כל אירוע ועל כל טכנולוגיה, על הצלחות ועל כישלונות ונערכים דיונים התורמים להתנהלותו הסביבתית של המפעל, הכול באופן גלוי וחופשי. המפגשים מתקיימים במפעלים עצמם וכוללים סיורים. אין בישראל ובעולם כולו דגם מסוג זה שבו התושבים מעורבים באופן כה משמעותי בחיי המפעל.
 
אין ספק שפעילות זו תרמה גם היא להפיכת רמת חובב לאזור תעשייה בלתי מזיק שיכול לשמש היום דוגמא לאזורי תעשייה אחרים בארץ ועל כך יעידו נתוני הניטור מהשנים האחרונות.
 
 היה ברור שאם נשקפת סכנה לחיילים האמורים לשהות בקריית ההדרכה המתוכננת,  לקום תשעה ק"מ מרמת חובב, מאיימת אותה סכנה בדיוק על 400,000 תושבי הנגב ואין כל סיבה שניתן לתרחיש זה לקרות!
 
*בלהה גבעון, מנהלת עמותת נגב בר קיימא, זוכת פרס מפעל חיים על תרומתה להגנת הסביבה בישראל.
                            
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסום ראשון :15/12/2009 09:55:10
עדכון אחרון :15/12/2009 10:03:05
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה