על הפורומים הציבוריים לאחריות סביבתית עם התעשייה

אם את/ה רוצה להשפיע, אם ההדברות נראית לך הדרך הנכונה לטיפול.
זה הזמן להצטרף לאחד מעשרת הפורומים הציבוריים לאחריות סביבתית בתעשייה.
כל פורום מתקיים פעם בחדשים במפעל שתבחר/י.

בשל הכורח במציאת פתרונות בני קיימא שיאפשרו פיתוח כלכלי מושכל, תעסוקה לתושבי הנגב, יחד עם הצורך בשמירה על הסביבה, יזמתי לפני כשש שנים הקמת פורומים לאחריות סביבתית-קהילתית ביחד עם התעשייה הכימית ובשנתיים האחרונות המפעלים מאמצים יישובים או שכונות למען שיפור איכות הסביבה בתחומם.

כיום פועלים 10 פורומים ב-12 מהמפעלים הגדולים והמשמעותיים ביתר בנגב (טבע, תרכובות ברום, מפעלי ים המלח, מכתשים ברמת חובב ובבאר- שבע, החברה לשירותי איכות הסביבה ואקוסול, כימאגיס, המועצה התעשייתית רמת חובב, גני הדס פריקלאס ורותם אמפרט) בפורומים משתתפים מעל 250 תושבים בהם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

לאור ההשקעות הכספיות הנכבדות, העמידה בתנאי רישוי העסק והנתונים המוכיחים שיפור משמעותי בטיפול באיכות הסביבה בקרב המפעלים המשתתפים בפורומים, אין ספק כי זו הדרך הנכונה שבה על התעשייה כולה לנהוג.
אנו גאים להוביל שינוי המהווה אבן דרך ביחסי התעשייה והקהילה. לפנינו עוד דרך ארוכה אליה יש לצרף את העסקים והתעשייה בכל אזורי הארץ, לערב את כלל הציבור בארץ ואת שאר הארגונים הסביבתיים שאינם מאמינים בכוונות האמיתיות של התהליך.

בפרומים הללו מהווים נדבך חשוב לפתרון הבעיות הסביבתיות ולבניית אימון בין התעשייה לקהילה בכל מקום.

הליך ההדברות והשקיפות המהווה דרך להתמודדות ציבורית שונה עם בעיות הסביבה, מהווה כר מחקרים מעניין וסטודנטים רבים, מאוניברסיטאות שונות בארץ ובעולם, ביניהם לתארים מתקדמים, חוקרים ולומדים את התהליך.

פרויקט האחריות הסביבתית בתעשייה – הפורומים לאחריות סביבתית, זכה ב"מגן השקיפות" ע"ש דב יזרעאלי לשנת 2006, על ידי עמותת "שבי"ל", הפועלת למיגור השחיתות במערכות השלטון ומעודדת את הגברת השקיפות בכל תחומי העשייה הציבורית במדינה. המגן הוענק לד"ר שלומית תמרי – יו"ר נגב בר-קיימא על ידי שופטת ביהמ"ש העליון לשעבר, דליה דורנר.

בשנת 2008, שנת ה- 60 למדינה היה לי הכבוד להימנות יחד עם עוד 11 מפעילי הסביבה הבולטים ביותר בארץ , בין השאר בשל יוזמה זו.

מבט לעתיד
מאמצים רבים הושקעו ומושקעים על ידי עמותת נגב בר קיימא והתעשייה בנגב, על מנת לבנות מערכת אימון הדדי בין הקהילה לתעשייה. אין ספק שתהליך זה הנו חריג בנוף הישראלי המתלהם. ראויה לציון העמידה המשותפת והאמונה כי רק בהדברות ובשיתוף ניתן לבנות את עתיד הנגב.
על הפורומים להמשיך ולהוביל את הדיאלוג והשקיפות בין התעשייה לקהילה. רק מפעלים בעלי מודעות סביבתית גבוהה הרואים את טובת הסביבה מסוגלים "להיפתח" כלפי הקהילה בה הם חיים ולנהוג ביושר ובשקיפות, ורק עמותה הרואה לנגד עיניה את איכות הסביבה ולא את המאבק כמטרה,יכולה להוביל מהלך זה.
מפעלים מאמצים ישובים בדואים - כחלק מפעילויות הפורומים, הוחלט כי המפעלים המשתתפים בתהליך, יאמצו ישובים מהמגזר הבדואי או שכונות בישובים עירוניים על מנת להגביר את המודעות הסביבתית. פעילות זו מתבטאת בפעילויות ניקיון, חינוך, העצמת הקהילה ובקרב הרשויות עצמן, בתכנית זו משתתפים הישובים חורה, כסייפה, ורהט ובנוסף, שכונות בבאר שבע.

אנו קוראים לכל מי שנושא הסביבה והבריאות חשוב לו, לבוא ולהצטרף לפורומים, אין צורך להיות חבר בעמותה על מנת להשתתף בפורומים, נחוצה רק נכונות והתמדה. מעורבותכם חשובה ביותר בהשפעה על המתרחש סביבכם , בידינו האפשרות לשנות. זוהי הזדמנות לקחת חלק ביצירת עידן חדש של אמון הדדי ושקיפות עם התעשייה בדרך הפעילות הנכונה והמשפיעה ביותר.

* הפורומים מיועדים לכלל התושבים, ההצטרפות מותנית בהודעה מראש לדוא"ל:
bilha@negev.org.il טל': 08-6909204/5 או פקס: 08-6469247 או נייד: 052-8483600

פרסום ראשון :31/10/2009 12:16:58
עדכון אחרון :31/10/2009 12:32:09
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה