מה תרמו המאבקים לסביבה בישראל

בשלושת העשורים האחרונים הפכו הנושאים הסביבתיים לזירת מאבק בלתי פוסק, הגיע הזמן לברר אם המאבקים הם באמת הדרך הנכונה לשיפור הסביבה
יותר מחמש שנים מתקיימים בנגב הפורומים לאחריות סביבתית עם התעשייה, בהם משתתפים מעל 150 מתושבי הנגב. בשנת 2008 התקיימו 45 מפגשים (5 מפגשים ב- 9 פורומים שהם 10 מפעלים מהם 7 ברמת חובב).
150 מתושבי הנגב, הנפגשים אחת לחודשים מול הנהלות המפעלים יודעים בדיוק מה קורה בכל אחד מהמפעלים, כמה משקיע המפעל בטיפול באיכות סביבה ובבטיחות, באילו שיטות טכנולוגיות נוקט המפעל בטיפול בשפכים, מה עושה המפעל למניעת זיהום האוויר, מה הם התנאים ברישיונות העסק האם וכיצד עומד בהם, מה הם תוצאות הניטור האם חרג או לא, מה הם יעדי המפעל לשנים הבאות וכיצד מונע המפעל תקלות ואירועים, לא פעם ולא פעמיים חברי הפורומים דורשים תשובות ולא מרפים.
החברים בפורומים הם תושבי הנגב בעלי ידע מקצועי מכל התחומים ביניהם כימאים, רופאים, אחיות, אפידמיולוגים, מהנדסים, ביולוגים, הידרולוגים וכדומה. בפורומים מתקיים תהליך מדהים של בניית אמון בין התעשייה לציבור, התושבים מקבלים מידע, יכולים להשפיע על קבלת החלטות, ונוצרים קשרים בלתי אמצעים בינם לבין הנהלת המפעל. שם המשחק הוא "הדברות" הכוללת: פתיחות, שקיפות , מעורבות בקבלת החלטות, אחריות סביבתית ושיתוף. אין ספק שכל הציניקנים והטוקבקיסטים שמעולם לא היו ברמת חובב או במקרה הטוב מכירים אותה מעברה הלא מחמיא, כבר "משחיזים" את חרבותיהם, אך מי שלא מאמין שיצטרף לפורומים ויחזה ב"פלא" במו עיניו ואוזניו.
 
תהליך זה הוא הוא השינוי האמיתי למען איכות סביבה ולא מקבל כל התייחסות בתקשורת ובקרב ארגוני סביבה מסוימים, הללו מעוניינים להשאיר את המצב כפי שהיה בתודעת הציבור שאינו בקיא במה שקורה, וליצור מציאות שונה מזו הקיימת באמת. אחרת כיצד יצדיקו את קיומם?  ותפקידה של התקשורת, הרי הוא לכתוב רק על השלילי.
בשלושת העשורים האחרונים הפכו הנושאים הסביבתיים לזירת מאבק בלתי פוסק, הגיע הזמן לברר אם המאבקים הם באמת הדרך הנכונה לשיפור הסביבה, הנוף והטבע ואם כן, מה הם ההישגים הגדולים שהושגו בהם מלבד התלהמות תקשורתית רגעית או ניצחון נקודתי זה או אחר מדי פעם? האם החופים נותרו לטובת הציבור? האם בנחלים זורמים מים נקיים או בכלל מים? האם בעיית הפסולת נפתרה? האם האוויר שלנו נקי? האם לא נבנים ישובים בשטחים פתוחים? האם מצבו של ים המלח משופר? או שההדברות, הפתיחות והאמון ההדדי הם הדרך הנכונה? בנושא התעשייה, ההצלחה בנגב מוכחת מעל לכל ספק.
 
במאבק יש תמיד צד מנצח וצד מנוצח ואין הצד המנוצח נסוג מעמדתו מתוך אמונה בצדקת הצד שניצח אותו, ההפך, כישלונו מהווה תמריץ לנסות שוב ויש לכך דוגמאות למכביר בהם תכניות או פרויקטים שנפלו על ידי בתי המשפט או ועדות התכנון, צצות ועולות שוב ושוב. לכן יש לשאוף לא להגיע לכדי מאבק, אלא לגרום לכולם להבין שהסביבה היא העיקר ולא המאבק.
פרסום ראשון :04/04/2009 19:48:49
עדכון אחרון :29/12/2009 08:20:13
עדכונים אחרונים
עמותת נגב בר קיימא
"נגב בר-קיימא" היא עמותה רשומה, שהוקמה בשנת 1998 מתוך הצורך בגיבוש עקרונות לתכנון ולפיתוח בר-קיימא בנגב ויישומם, דרך השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור כולו.
גרסה להדפסה